Děti milují různé domečky, bunkry, úkryty a zákoutí, kde se mohou schovat a mít tu své zázemí. Mají to zřejmě zakódováno v genech po předcích, ostatně i my jsme si častokrát jako děti hrávali podobným způsobem. Sestavovali jsme z postelových matrací a dek primitivní přístřešky v dětském pokoji a venku na zahradě nebo v přírodě jsme budovali stavby z větví, prken a desek. Kdo měl to štěstí a movitější rodiče, mohl si dovolit dětský altánek nebo přímo zahradní domeček se skluzavkou.
Dnes se domečky se skluzavkami, prolézačkami a dalšími herními prvky běžně objevují nejen na veřejných prostranstvích v obcích, ale i v soukromí. Výstavbou dětských hřišť se zabývá řada firem a zhotoví vám je na míru podle vašich požadavků, aniž byste museli někde pokoutně shánět materiál a projektovou dokumentaci. Důležité je také zajistit bezpečnost, protože není domeček jako domeček, některé se mohou po krátké době rozviklat a zřítit, podobný problém může nastat u skluzavek, jestliže nejsou vhodně připevněné a nemají potřebnou pevnost. V lepším případě to skončí zadřenou třískou, v tom horším zlomeninou.
A proč vlastně pořídit dětem domeček přímo na zahradu a nespoléhat na to, že si jej postaví někde za domem u železniční tratě?
Výhled na domeček z okna dětského pokoje – něco jiného je mít dětskou skrýš či bunkr někde mimo vlastní pozemek, kam musíte docházet, a zcela odlišný model je domeček, na který je vidět přímo z pokojíku. Cokoli je na očích, na to se více těšíme a představujeme si, jak si tam nebo s tím budeme hrát.
Hra s kamarády – na bezpečném dětském hřišti si můžete hrát s kamarády a navíc je to blízko domova, kde máte k dispozici občerstvení, koupelnu a toaletu. Na zahradě lze uspořádat i oslavy narozenin a využít těchto herních prvků k dokonalejší zábavě.
Bezpečí a soukromí – na vlastní zahradě nebude vaše ratolesti nikdo obtěžovat a nebudou tu vznikat konfliktní situace, jako v okamžiku, kdy si děti hrají někde venku, a někomu z dospělých se jejich tvůrčí činnost nelíbí. Každý nemá zkrátka pochopení pro dětský svět.