Pokud se někoho zeptáme, co je zejména pro děti zdravou aktivitou, která jim však v dnešní době poměrně dost chybí, je to bezesporu sportování. Není tedy divu, že mnozí rodiče se snaží své dítě ke sportu vést co možná nejintenzivněji. Co si však často neuvědomují, je fakt, že příliš sportu může také škodit. Jistě, může se to zdát zvláštní, avšak je tomu skutečně tak. A to je něco, co si většina rodičů neuvědomuje, a tím mohou svým dětem ublížit.
Tím hlavním problémem s přílišným sportováním je velká zátěž na tělo, zvláště u dětí, které ještě rostou a vyvíjejí se. Jejich kosterní a svalový vývoj ještě není ukončen, a jeho poškození tak může mít mnohem horší následky. Leckdy může dojít i k celoživotnímu poškození, spojenému s trvalou bolestí, což rozhodně není něco, co bychom pro své dítě měli chtít.
Dále je zde otázka jednostěnného zatěžování organismu. Zdaleka ne všechny sportovní kluby dávají důraz na rovnoměrné zatížení veškerých svalových struktur. To vede k tomu, že některé svaly jsou zatíženy mnohem více, než jiné. Tato vývojová disproporce vede k tomu, že děti mají podstatně velké problémy, a vede to například k rozvoji skoliózy a dalších vývojových vad. Ty pak sebou velmi často přináší celoživotní problémy.
Zapomenout nesmíme ani na leckdy tvrdý trénink, který je i po mladých sportovcích požadován, spolu s často nevhodnou výživou. Zatímco totiž profesionální sportovci zaměstnávají profesionály, kteří jim připraví jídelníček na míru, který přesně odpovídá jejich tělesnému zatížený. To je však něco, co rodiče značně podceňují. Jistě, jídla mají obvykle tyto děti dost, avšak nedostávají dostatek živin ve správném poměru, a to také způsobuje zdravotní problémy.
Samozřejmě to neznamená, že sportování není pro děti prospěšné, avšak pouze ve zdravé míře, a v rozdílných formách. Tak si děti procvičí všechny svaly a také objeví možnosti svého těla bezpečným způsobem, nehledě na rozvoj koordinace a motoriky. A to vše jim rozhodně bude prospěšné.